Topkapı Sarayı'nın Küçük Kopyası: İshak Paşa Sarayı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yakup Karataş İshak Paşa Sarayı’na ilişkin bilinmeyenlere değindi.

Topkapı Sarayı'nın Küçük Kopyası: İshak Paşa Sarayı
04 Nisan 2021 - 21:03
HABERLERAGRİ.COM - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yakup Karataş İshak Paşa Sarayı’na ilişkin bilinmeyenlere değindi.

Sarayın giriş formlarındaki taç kapılara, içeride yer alan bezemelere, pençelerdeki süsleme ve motiflere dikkatlice bakıldığında çok farklı mimari üslupların tarihi İshak Paşa Sarayı’nın inşaatında kullanıldığını söyleyen Doç. Dr. Yakup Karataş, uzun yıllar önce işgal ve istila döneminde Bayezid Sancağı ile İshak Paşa Sarayı’nın söz konusu işgal ve istilalar sonucunda çok kez tahrip edildiğini belirtti.

Sarayın geçmişte, askeri kışla ve hükümet konağı olarak da kullanıldığını söyleyen Yakup Karataş, “Topkapı Sarayı'nın müştemilatı düşünüldüğünde İshak Paşa Sarayı'nda aslında Topkapı Sarayı'nın küçük bir kopyası olarak oluşturulduğunu görüyoruz” dedi.

Ayrıca saraydaki harem giriş kapılarının altın yaprak kanatları da olduğunu fakat tüm bunların Rus istilası sırasında Rusya’ya götürüldüğünü söyleyen başkan, akademik camia için asıl önemli olanın ise kütüphanenin yağmalanması olduğuna vurgu yaparak, “Kütüphanede bulunan yüzlerce cilt yazma eserinde 1828-29 Osmanlı-Rus savaşı ve sonrasındaki Kırım Savaşı sırasındaki Rus istilalarında o kütüphanedeki yüzlerce cilt yazmanın Ruslar tarafından Moskova ile Petersburg'daki kütüphane ve müzelere götürüldüğünü biliyoruz” bilgisini paylaştı. 

Başkan Yakup Karataş, İshak Paşa Sarayı’ndan alınan ve Rus kütüphanelerinde bulunan eserlerin önemine dikkat çekerek, “Biz Rusya'daki o eserlere ulaşabilmek adına üniversite olarak bununla ilgili bir çalışma başlatacağız” ifadelerinde bulundu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum