Antarktika Küresel Isınma Tehdidiyle Karşı Karşıya

Antarktika kıtası buzulları küresel ısınmanın etkileriyle karşı karşıya geldi.

Antarktika Küresel Isınma Tehdidiyle Karşı Karşıya
10 Nisan 2021 - 13:38
HABERLERAGRİ.COM - Antarktika kıtası buzulları küresel ısınmanın etkileriyle karşı karşıya geldi.

Küresel ısınmanın etkilerinin en fazla görüldüğü Antarktika kıtasının buzulları, bilim insanları tarafından incelenirken, İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nde de iklim değişikliklerinin Antarktika kıtasındaki buzullara olan etkisini araştırmaya yönelik çalışma yapıldı. 

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre Antarktika kıtasını çevreleyen geniş ve yüzen buz platformlarının üçte birinden fazlasının ise küresel ısınma nedeniyle çökme riskiyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Araştırmalar sonucunda kıtanın tamamında yer alan buz sahanlıklarının %34’ünün (yaklaşık yarım milyon kilometre kare), 4 derece civarında meydana gelen ısınma nedeniyle çökme riski altında olduğu duyuruldu.

Deniz Seviyeleri Yükselecek

2017 yılından, A68 buzdağını oluşturma için bölünen yarımadadaki en büyük buz tabakası Larsen C’nin de çökme riski olan dört buz sahasından biri olduğu belirtilirken, araştırma yazarlarından Ella Gilbert’in açıklamalarına göre ise buzullardan birinin çökmesi, deniz seviyelerinde yükselmeyi de beraberinde getirecek. 

Sıcaklıkların artış hızının aynı şekilde devam etmesi halinde, gelecek yıllarda çok daha fazla Antarktika buz tabakasının kaybedilebileceği bildirirken, bilim insanları ise iklim değişikliği nedeniyle Dünya’nın sonunun da yavaş yavaş gelmekte olduğunu söylüyorlar. 

Öte yandan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından açıklanan verilere göre dünyanın en sıcak üç yılının 2016, 2019 ve 2020 olduğu belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum