Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İlke İmza Attı

Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Gastroenteroloji Uzmanı tarafından ilk kez safra yolları, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreatografi işlemi uygulandı.

Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İlke İmza Attı
03 Mart 2021 - 18:10
HABERLERAGRİ.COM - Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Gastroenteroloji Uzmanı tarafından ilk kez safra yolları, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreatografi işlemi uygulandı. 

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Bayram Yeşil ve ekibi tarafından ilk defa Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanan ERCP işleminin başarıyla uygulanması sonucu, safra yollarında taş bulunan hasta sağlığına kavuştu.

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurduğu öğrenilen 84 yaşındaki hasta S.S.’nin yapılan tetkikler neticesinde safra yollarında bulunan taştan kaynaklı pankreas bezinde hasar oluştuğu tespit edildi. Tedavi için hastaneye kaldırılan S.S.’nin sağlığına kavuşması için uygulanan ERCP işlemi, Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Bayram Yeşil ve ekibi tarafından uygulanmış oldu.

Ameliyata Gerek Kalmıyor 

Türkiye’de yalnızca belirli merkezlerde uygulandığı öğrenilen ERCP işlemi hakkında konuşan Dr. Bayram Yeşil, “Bu işlemde, ameliyata gerek kalmadan hastanın safra yollarına girilerek işlemler yapılmakta ve safra yollarında ki taşlar temizlenmektedir. Safra yollarında taş bulunan hastamızın safra yollarını temizleyerek başarılı bir işlem gerçekleştirdik. Hastamızın servisteki takibi devam etmektedir” şeklinde konuştu. 

Şu an için ERCP işlemine ihtiyacı olan 6 hastanın servis takiplerinin devam ettiği bilgisini başlayan Dr. Yeşil, bugünden itibaren hastaların sevk işlemlerinin hastanede yapılacağını belirterek, “ERCP işlemi için teknik ihtiyaçlarımızın hızlıca tamamlanmasını ve bu işlemin hastanemizde yapılmasını sağlayan başta il sağlık müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Coşkun Daharlı’ya, başhekimimiz Opr. Dr. Cengiz Kazdal’a ve hastane yönetimimize teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum