Ağrı'da Altın Rezervi Hazırlıklarına Başlandı

Ağrı Mollakara’da keşfedilen altını çıkarmak için hazırlıklara başlandı.

Ağrı'da Altın Rezervi Hazırlıklarına Başlandı
03 Mart 2021 - 12:05
HABERLERAGRİ.COM - Ağrı Mollakara’da keşfedilen altını çıkarmak için hazırlıklara başlandı. 

Ağrı Mollakara mevkiinde keşfedilen altını çıkarmak için hazırlıkların başladığını açıklayan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal, henüz hacmi açıklanmamış olan rezerv için en az 300 milyon dolarlık yatırım yapılacağını söyledi. Tesisin en geç haziran ayında kurulacağını belirten Gülal, bin kişiye de istihdam sağlanacağının müjdesini verdi. 

İstanbul’da düzenlenen toplantıda açıklama yapan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Türkiye’de altının 3’te 1’ini Koza Altın’ın çıkardığı bilgisini vererek, Türkiye’de sondajın 38 farklı noktada yapıldığını ekledi. 

1000 Kişiye İstihdam Sağlanacak

Öte yandan Ağrı Diyadin’de yer alan Mollakara mevkiinde rezerv olduğunu belirten TMSF Başkanı, rezerv hacmine ilişkin Avustralya’daki bir enstitüden rapor beklediklerini, bölgede ise tesis kurmak için değecek rezerv bulunduğunun altını çizdi. 

Fizibilitenin yapıldığını ifade eden Muhiddin Gülal, en az 300 milyon dolarlık tesis yatırımının olacağını ve burada yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlanacağını müjdeleyerek, normalde 2 ton topraktan 1,2 gram altın elde edildiğini fakat Ağrı’daki verimin bu rakamdan yüksek olmasını beklediklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum