83 Yaşındaki Kaşif Nuh'un Gemisi'ne İlişkin Bilinmeyenleri Anlattı

Yaşamını Ağrı’da sürdüren 83 yaşındaki Hasan Özer Nuh’un gemisinin keşif sürecine ilişkin bilinmeyenleri anlattı. 

83 Yaşındaki Kaşif Nuh'un Gemisi'ne İlişkin Bilinmeyenleri Anlattı
05 Mart 2021 - 18:35
HABERLERAGRİ.COM - Yaşamını Ağrı’da sürdüren 83 yaşındaki Hasan Özer Nuh’un gemisinin keşif sürecine ilişkin bilinmeyenleri anlattı. 

Ağrı’da yaşam süren ve bölgede ‘Nuh’un gemisinin kaşifi’ olarak da bilinen 83 yaşındaki Hasan Özer, keşfe ilişkin anlattıklarıyla dikkatleri çekti. 

İlk defa Harita Yüzbaşı İlhan Durupınar tarafından 11 Eylül 1959 tarihinde Doğubayazıt haritası üzerinde çalışma esnasında keşfedilen Nuh’un gemisi silüeti, ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta olduğu öğrenilmişti. Havadan yapılan keşfin sonrasında bölgeye gelen inceleme heyetine öncülük eden isim ise Hasan Özer olmuştu. 

Gemi Silüetini İncelemek İçin Özel Heyet Geldi

Dünyanın en önemli fotogrametri ve yer bilimcisi Ohio Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arthur Brandenberger, Washington Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsü’nden Dr. George Vandeman, Avrupalı 3 iş insanı ve bir de İsveçli gazetecinin Nuh’un gemisini incelemek üzere Doğubayazıt’a geldiğini söyleyen Hasan Özer, Harita Yüzbaşı Durupınar’ın çekmiş olduğu fotoğraftaki silüetin toprak kayması sonucu oluştuğunu söyleyerek, sebebinin ise ne olduğunu bilmediklerini belirtti. 

Gemi silüetini incelemeye gelen heyetlerler çekilen çok sayıda fotoğrafın yer aldığı albüme sahip olan Özer, Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen yabancı ekibin, 18 gün boyunca bölgede inceleme yaptığı bilgisini paylaştı. İnceleme sonucunda ise yer altından bir tahta parçası çıkarıldığını ekleyerek “Ben parçanın götürülmesine yasak, diyerek müsaade etmedim” dedi. 

Sonrasında gelen heyete Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiğini söylediğini vurgulayan Hasan Özer, ekibin günler sonra resmi izin alarak köye geri geldiklerini ve tahta parçasını da alarak Kaliforniya Üniversitesi’ne inceleme yapmak için götürdüklerini belirtti. 

10 Bin Yıl Öncesine Ait 

Kaliforniya Üniversitesi’ne götürülen tahta parçası inceleme sonucuna ilişkin bilgi veren Özer, “İncelemenin ardından tahta parçasının 10 bin yıl öncesine ait olduğu şeklinde tespit edildiği bilgisini aldım. O günden beri gemi silüetinin koruyarak, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere rehberlik yapıyorum” ifadelerinde bulundu. 

Yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle eskisi gibi ilgilenemediğini söyleyen 5 çocuk babası ve 38 torun sahibi 83 yaşındaki kaşif, artık sahip olduğu bilgiyi oğulları ve torunlarıyla paylaştığını ve kaşifliği onlara emanet ettiğini söyledi.

Köyde besilicik yaptığını ve bu zamana kadar da herhangi bir ücret almadan gönüllü olarak rehberlik yaptığını ekleyen Hasan Özer, yetkililerden Nuh’un gemisi bölgesine ilgi gösterilmesini talep etti.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Kaya, Nuh’un gemisine ait olduğu düşünülen yaklaşık 150 metre uzunluğunda, 55 metre genişliğinde ve 13 metre derinliğindeki yapıya ait kalıntıların ünlü jeologlar tarafından araştırıldığı bilgisini verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum