1. Ağrı Kar ve Buz Festivali Coşkuyla Kutlandı

Ağrı’da ilk defa gerçekleştirilen Kar ve Buz Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı. 

1. Ağrı Kar ve Buz Festivali Coşkuyla Kutlandı
04 Mart 2021 - 16:14
HABERLERAGRİ.COM - Ağrı’da ilk defa gerçekleştirilen Kar ve Buz Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı. 

Ağrı Belediyesi tarafından koordine edilen, Ağrı Kalkınma ve Eğitim Kültür Vakfı, Ağrı Valiliği ve İbrahim Çeçen Vakfı iş birliği ile organize edilen 1. Ağrı Kar ve Buz Festivali, Ağrı Küpkıran Kayak Merkezi’nde kutlandı. 

Saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa katılanlar arasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Abdulhalik Karabulut da yer aldı. 

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Ağrı’nın bu festival aracılığıyla daha geniş kitlelere yayılacağını belirterek, “Ağrı dendiğinde ilk akla gelenler Türkiye’nin çatısı Ağrı Dağı ve İshak Paşa Sarayı. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu çaba ve çalışmaların bir parçası olmaktan ve destek vermekten büyük gurur duyuyoruz” ifadelerinde bulundu.

Festivalde konuşan Ağrı Valisi Dr. Osman Varol da Ağrı’nın çok önemli değerlere sahip olduğunun altını çizerek, “Haritada Türkiye'nin yerini gösterirken şüpheye düşecek insanların anında noktasını gösterebilecekleri Ağrı Dağı gibi hem coğrafya olarak hem de manevi olarak dünyada çok bilinen ve çok önemli değeri sahip olan dağa sahibiz. Önümüzdeki yıllardan itibaren Ağrı'mızın güzelliklerini ülkemize ve tüm dünyaya daha güçlü bir sesle haykıracağız” dedi.

Programda konuşan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ise, 1. Kar ve Buz Festivali’nin Ağrı’nın tanıtılması için bir başlangıç niteliği taşıdığını ve turizm anlamında Ağrı’nın çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu herkesin bildiğini belirterek, “Bugün ilimizde 1. Kar ve Buz festivalini başlatıyoruz. Bu bizim için bir deneme gibi oldu pandemiden dolayı” diyerek 'inşallah bu bir başlangıç olur' dileklerinde bulundu. 

Konuşmaların sonrasında öncelikli olarak kayakçılar tarafından protokol üyelerinde Türk Bayrağı takdim edildi. Ardından da protokol tarafından Hz. Nuh’un Gemisi, İshak Paşa Sarayı, Hamur Kümbeti, Urartu Kalesi ve 16 Şehit için 83 Milyon Ayakta, buz heykellerinin sergilenmekte olduğu tören alanı ziyaret edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum